O FIRMIE
OFERTA
KONTAKT
GALERIA
AKTUALNOŚCI
PORADNIK OGRODNIKA
Marzec
O FIRMIE
Marzec

 Drzewa i krzewy

* Kontynuujemy cięcie odmładzające i prześwietlające jabłoni, grusz oraz śliw, a także formujemy korony młodych drzewek.

* Odmładzamy poprzez odpowiednie cięcie krzewy porzeczek i agrestu.

* Usuwamy zimowe gniazda szkodników i opryskujemy drzewa przeciw chorobom grzybowym.

* Gdy stopi się śnieg i w ciągu dnia ustali się dodatnia temperatura, można stopniowo usuwać zimowe zabezpieczenia.

* Powoli zdejmujemy osłony z róż, ale kopczyki ziemi rozgarniemy dopiero przy końcu marca i to najlepiej w pochmurny, ciepły dzień.

* Przycinamy róże i inne krzewy kwitnące na pędach jednorocznych (budleje, tawułę japońską i wierzbolistną, hortensję bukietową i krzewiastą)

* Przycinamy pnącza: glicynie, powojniki i wiciokrzewy.

 * Pod koniec miesiąca rozgarniamy kopczyki ziemi usypane wokół młodych drzewek owocowych posadzonych jesienią, a wokół pni robimy misy (wgłębienia) do podlewania roślin w czasie suszy.

* Pora sadzenia drzewek i krzewów owocowych oraz ozdobnych.

* Nawozimy rośliny rozsypując nawozy koliście (szerzej niż wskazuje rozpiętość korony) i mieszając je z ziemią jeżeli istnieje taka możliwość.

* W celu uzyskania wcześniejszych zbiorów truskawek należy je przykryć agrowłókniną lub folią perforowaną, którą zdejmiemy dopiero w czasie ich kwitnienia aby doszło do zapylenia przez owady.

Rabaty bylinowe

 * Usuwamy delikatnie zimowe okrycia i stare suche części tak aby nie uszkodzić młodych pędów.

* Niszczymy pojawiające się chwasty, rozkładamy kompost lub rozsypujemy nawozy mineralne, przekopujemy i wyrównujemy ziemię.

* Możemy przystąpić do dzielenia starszych mocno rozrośniętych okazów bylin; niektóre gatunki, jak złocienie(chryzantemy), astry krzaczaste, liliowce, omiegi można podzielić rękami na kilka części , inne jak np. parzydło leśne, nawłoć, funkia, ostróżka czy rudbekia potrzebują ostrego noża lub sztychówki.

 

 Kwiaty dwuletnie i jednoroczne

 * Do pojemników ustawionych w jasnych ale niezbyt ciepłych pomieszczeniach wysiewamy nasiona astrów, żeniszka ,szałwii , aksamitki i innych roślin ozdobnych rozmnażanych z rozsady.

* Gdy ziemia rozmarznie, rozsypujemy nawozy wieloskładnikowe i płytko przekopujemy rabaty.

* Nasiona, bulwy i cebulki przed siewem i sadzeniem zaprawiamy np.: Zaprawą nasienną.

Warzywnik

 * Spulchniamy i wyrównujemy ziemię.

* Grządki nawozimy dobrze rozłożonym kompostem albo nawozami wieloskładnikowymi, mieszając je z wierzchnią warstwą gleby.

* Wyrównujemy glebę i wyznaczamy ścieżki oraz grządki.

* W cieplejsze dni możemy wysadzać do gruntu cebulę dymkę i ząbki wiosennego czosnku.

* Teraz siejemy rośliny wytrzymałe na chłody: marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, rzodkiew, groch, bób, pasternak, szpinak.

* Bardzo dobrze jest przykryć świeżo obsiane zagony agrowłókniną lub folią perforowaną.

* W inspektach, szklarenkach i tunelach foliowych produkujemy rozsadę warzyw o długim okresie wegetacji: cebula, por, kapusty, kalafior, kalarepa, brokuł,  seler.

* Rozsadę roślin ciepłolubnych (pomidory, papryka, bakłażan) możemy je produkować w domu na parapecie.

 

Trawniki

* Starannie je wygrabiamy i usuwamy z nich dokładnie wieloletnie chwasty (herbicydy stosujemy, gdy temp. przekracza 100C).

* Stosujemy wertykulację i areację. Napowietrzamy murawę przy pomocy specjalnego urządzenia do aeracji lub gęsto nakłuwamy widłami.

* W drugiej połowie miesiąca, jeżeli pogoda na to pozwoli, można przystąpić do zakładania nowego trawnika - bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń producentów nasion, aby przez wiele następnych lat cieszyć się  pięknym ''zielonym dywanem''.

 

Balkony i tarasy

* Można przygotować pierwsze kwietne dekoracje skrzynek i donic na balkonie czy tarasie - nadają się do tego bratki, stokrotki, niezapominajki i pierwiosnki.

* W pojemnikach możemy także umieścić podpędzone już kwiaty cebulowe (krokusy, hiacynty, tulipany) sprzedawane w niewielkich doniczkach.

* Dbamy o wcześniej posadzone sadzonki roślin balkonowych (pelargonie, fuksje)- podlewamy je i nawozimy nawozem wieloskładnikowym.

* Wysadzamy bulwy begonii - dzięki temu zakwitną nam dużo wcześniej , gdy posadzimy je w maju w skrzynkach.

 
Dom

* Przedwiośnie, to najodpowiedniejsza pora na przesadzanie roślin doniczkowych pamiętając żeby nowe doniczki nie były zbyt duże, najlepiej jak średnica jest maksymalnie 2 cm większą od poprzedniej.

* Na spód doniczki dajemy drenaż np. z keramzytu albo potłuczonych doniczek ceramicznych, na to sypiemy trochę odpowiedniego dla przesadzanego gatunku rośliny podłoża i wkładamy otrzepaną ze starej ziemi i oczyszczoną z chorych i suchych korzeni bryłę korzeniową. Obficie podlewamy po przesadzeniu, aby gleba dokładnie wypełniła wszystkie wolne przestrzenie.

* Starszym , zdrowym okazom roślin w wystarczająco dużych doniczkach można wymienić tylko wierzchnią warstwę podłoża, zapewnić optymalne stanowisko, nawożenie i podlewanie.

 

Ochrona roślin

 * Wykonujemy oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwiń odpowiednim środkiem grzybobójczym.

 * Na przełomie lutego i marca zaczynamy zwalczać ochojniki są to mszyce na świerkach i modrzewiach a pojawiąjące się szyszeczkowe narośla  wycinamy je i palimy lub głęboko zakopujemy.

*Na przedwiośniu warto też dokładniej przyjrzeć się różanecznikom - najczęściej spotykanym objawem niekorzystnych warunków (zimne wiatry, przeciągi, wahania temperatury, niska temperatura) jest brązowienie wierzchołków i brzegów liści; takie miejsca chętnie zasiedlają chorobotwórcze grzyby, które możemy zwalczyć odpowiednimi preparatami.


 Oczko wodne

 * Przystępujemy do czyszczenia oczek wodnych i ich napełniania.

* Montujemy filtry (najlepiej w cieniu, aby woda się zbytnio nie nagrzewała) i fontanny.

* Ryby zaczynamy powoli dokarmiać dopiero jak temperatura wody przekroczy 100C.

 

INFORMACJE DOTYCZĄCE NASION

Kończy się zima i najwyższy czas aby, bez zbędnych kolejek zakupić potrzebne nasiona. Chcąc cieszyć się dorodnymi i zdrowymi plonami musimy kupić odpowiednie nasiona.
Na torebkach z nasionami ważna jest nazwa rośliny (gatunek) i odmiana; są odmiany wczesne (te zbieramy zwykle do bezpośredniej konsumpcji), średnio wczesne, średnio późne i późne (te ostatnie rosną zwykle dłużej, ale nadają się bardziej do przechowywania i na przetwory). Bardzo ważny jest termin przydatności do wysiewu, bo choć nasiona potrafią w odpowiednich warunkach mieć bardzo długo zachowaną żywotność (siła i energia kiełkowania), to jednak przechowywane zbyt długo albo w złych warunkach stają się nieprzydatne do uprawy.

 Stojąc przed wyborem nasion kierujemy się także ceną … i tutaj spotykamy się ze znaczącymi różnicami. Najdroższe są NOWOŚCI – (ochrona patentowa)- trzeba zapłacić za lata pracy ich hodowcy (często są to wielkie firmy nasiennicze) i czas rozmnażania . Kolejne lata uprawy, to 

SUPERELITA → ELITA → ORYGINAŁ → I odsiew → II odsiew , zrozumiałe jest więc to, że każdy niższy stopień jest tańszy.

 

Niektóre odmiany roślin, np. ogórki, pomidory mają bardzo różniące się ceny. Najtańsze są stare , sprawdzone odmiany ustalone, np. marchew Perfekcja czy Koral, ogórek Aladyn, czy pomidor Betalux – z roślin tych odmian można zbierać nasiona i będą rokrocznie powtarzać swoje cechy (jak nie będzie jakichś anomalii pogodowych
Zdecydowanie droższe są tzw. odmiany heterozyjne F1 , np.: marchew Bolero F1, ogórek Polan F1, czy pomidor Słonka F1. Dlaczego są takie drogie ? Otóż , aby je wyprodukować, trzeba co roku powtarzać proces krzyżowania ze sobą dwóch konkretnych odmian danej rośliny ( u zwierząt rasy). Wykorzystuje się tutaj zjawisko heterozji, czyli wybujałości mieszańców I pokolenia. Jest to bardzo pracochłonne, gdyż np. u pomidorów-roślin matecznych- rosnących w szklarni, codziennie ręcznie usuwa się z rozkwitających kwiatów wszystkie pręciki . W tym też czasie w innej szklarni, gdzie rosną rośliny innej odmiany - ,,ojca,, zbiera się pyłek (np. pędzelkiem), przenosi do ,,matek,, i zapyla się każdy ,,wykastrowany,, wcześniej kwiatek. Rośliny wyrosłe z tak wyprodukowanych nasion cechują się zwiększoną żywotnością i i bujnością w porównaniu z formami rodzicielskimi; Heterozja występuje tylko w pierwszym pokoleniu mieszańców i nie może być utrwalana dziedzicznie, jasnym więc staje się bezsens zbierania nasion z takich roślin w celu wysiania ich w przyszłym roku. Plony mogą nas tylko rozczarować!

Wśród odmian heterozyjnych ogórków (F1 ) jest coraz więcej takich, które charakteryzują się znaczną przewagą kwiatów żeńskich (z nich powstają ogórki) nad męskimi. Są one bardzo plenne, ale wtedy, gdy zapylą je owady dlatego, gdy uprawiamy je np. pod włókniną, to w chwili rozpoczęcia kwitnienia , osłony musimy usunąć. Nie ma takiej potrzeby, gdy posiejemy nasiona odmian partenokarpicznych (dzieworodnych) np. PARTNER F1. Takie ogórki zawiążą wiele owoców bez zapylenia.
 

I jeszcze jedna uwaga- rośliny dające większe i lepsze plony, mają większe wymagania uprawowe. Wtedy plony są rewelacyjne! Jeżeli jednak nie możemy zapewnić im właściwej gleby, mikroklimatu i pielęgnacji (podlewanie, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami (niektóre mają w sobie taką odporność!), to może wystarczą nam tańsze, tez niezłe odmiany ustalone.

 OGRODY XXI


 




O FIRMIE