O FIRMIE
OFERTA
KONTAKT
GALERIA
AKTUALNOŚCI
PORADNIK OGRODNIKA
Luty
O FIRMIE
Luty

 Drzewa i krzewy 

* Żywopłoty liściaste, które w trakcie sezonu wegetacyjnego są w dolnej części rzadkie i „przezroczyste” możemy je odmłodzić przycinając je nisko.

* W okresie dłuższych ociepleń przystępujemy do formowania krzewów ozdobnych -  usuwamy pędy chore, połamane, krzyżujące się i pokładające po ziemi, a pozostałe skracamy o 1/3, aby rośliny ładnie się rozkrzewiały (nie tniemy gatunków kwitnących na zeszłorocznych pędach np. forsycji, pigwowców, migdałków i wierzb).

* Ścięte dorodne gałązki krzewów kwitnących wiosną takich jak: forsycje, pigwowce, migdałki, możemy umieścić w wazonie, w pokoju i cieszyć się już wkrótce z rozwijających się na nich kwiatów (im bliżej wiosny, tym krócej będziemy czekać na piękne bukiety). Do tego celu możemy użyć też gałązek drzew owocowych

Sad

* Sprawdzamy ogrodzenie działki i osłony ochraniające drzewka przed ogryzaniem przez zwierzęta.

* Jeżeli w okolicy drzewek zauważymy liczne dziury i korytarze, to znak, że zagnieździły się tam drobne gryzonie, aby nie uszkadzały korzeni naszych roślin, wykładamy zatrute ziarno (nie zostawiajmy takiego ziarna na ziemi, aby nie zatruwać pożytecznych  ptaków i innych zwierząt).

 * W razie konieczności powtarzamy bielenie pni aby opóźnić wegetację roślin (ograniczamy przez to nie tylko pękanie kory ale też przemarzanie za wcześnie nabrzmiewających pąków).

* Gdy nie ma mrozu, zaczynamy tzw. zimowe cięcie drzew i krzewów. Zawsze w pierwszej kolejności usuwamy pędy chore, uszkodzone, rosnące do środka drzewa lub krzewu, krzyżujące się ze sobą i wzajemnie cieniujące, usuwamy też ,,wilki,, i odrosty korzeniowe.

* Pod koniec lutego tniemy winorośl ponieważ w tym czasie nie krążą soki, możemy bez obaw wyciąć wszystkie stare pędy zostawiamy mocne ubiegłoroczne przyrosty, na których wyrosną najwartościowsze pędy owoconośne, a cięcia smarujemy maścią ogrodniczą.

* Gdy tylko rozmarznie gleba  możemy zasilić nasze rośliny nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla poszczególnych roślin.

 Rabaty bylinowe

* Duże wahania temperatury mogą powodować wypychanie roślin z gleby i ich przemarzanie dobrze jest je wówczas docisnąć, aby  korzenie nie uległy uszkodzeniom. 

* Poprawiamy też i uzupełniamy zimowe zabezpieczenia bardziej ciepłolubnych roślin.

* Planujemy nasadzenia na nadchodzący sezon uwzględniając nowe trendy.

* Pod koniec lutego sadzimy do doniczek bulwy begonii bulwiastej i kłącza paciorecznika i cantedeskii.

* Pozostałe bulwy, cebule i kłącza nadal trzymamy w chłodzie, sprawdzając ich zdrowotność –chore i uszkodzone natychmiast usuwamy.

* Posadzone jesienią do doniczek i zadołowane w ogrodzie cebulki hiacyntów, narcyzów, tulipanów i szafirków oraz bulwy krokusów przenosimy do cieplejszych i widnych pomieszczeń systematycznie podlewane zakwitną po 3-4 tygodniach.

 Kwiaty dwuletnie i jednoroczne

* Powoli zaopatrujemy się w potrzebne nasiona, pojemniki i podłoże.

* Możemy już wysiać nasiona lobelii, petunii, żeniszka ,goździka ogrodowego, heliotropu, szałwii, lewkonii i werbeny. 

W  części warzywnej

* Planujemy zakup nasion warzyw uwzględniając przy tym pozostałe nie wykorzystane w zeszłym roku ich zdolność kiełkowania sprawdzamy wysypując ich część na wilgotną ligninę w temp. około 200C. Jeżeli wykiełkuje ponad 50% losowej próbki nasion, to możemy je wykorzystać.

* W końcu miesiąca , jeżeli będzie w miarę ciepło, możemy w wysokich tunelach lub w szklarniach wysiać niewielkie ilości nasion rzodkiewki, kopru, szpinaku. Można posadzić także cebulę dymkę, z przeznaczeniem na zbiór z zielonym  szczypiorem. W razie ochłodzenia zasiewy okrywamy podwójną warstwą włókniny czy folią pęcherzykową.

* Jeżeli mamy odpowiednie warunki do produkcji rozsady to od drugiej połowie lutego możemy wysiewać nasiona wczesnych warzyw kapustnych , sałaty, cebuli, selerów.

 Trawniki

 * Nie deptamy trawników w tych samych miejscach. Jeżeli zrobi się ze śniegu skorupa, to trzeba ją rozkruszyć. Zbyt duże ilości śniegu należy zagarnąć pod drzewa, które dzięki temu w czasie roztopów będą miały więcej wilgoci.

* Trawniki nie lubią dłużej zalegającej na nich wody i jej nadmiar powinniśmy jak najszybciej odprowadzić gęsto nakłuwając podłoże albo robiąc wąziutkie rowki.

 Dom

* Rośliny w mieszkaniach w miarę potrzeby podlewamy i te o gładkich liściach zraszamy.

* Większość roślin kończy w lutym okres spoczynku i zaczynamy je obficiej podlewać oraz nawozić.

* Ostrożnie zaczynamy podlewać kaktusy, które wcześniej powinny mieć okres spoczynku w temp.10-120C

* Przygotowujemy się do przesadzania, gromadzimy odpowiednie pojemniki i podłoża. Starszym, zdrowym okazom czasami wystarczy tylko wymiana wierzchniej warstwy ziemi i odpowiednie nawożenie. Młode rośliny i te, rosnące w ciasnych doniczkach przesadzamy co roku.

Balkony i tarasy

* Przygotowujemy sadzonki roślin balkonowych: pelargonii, fuksji, pokrzywki brazylijskiej, uczepu, werbeny innych przechowywanych w pomieszczeniach.

* Pielęgnujemy przechowywane rośliny balkonowe, obrywamy przyschnięte liście zaczynamy wynosić je z piwnic do widniejszych i cieplejszych pomieszczeń zwiększając podlewanie i rozpoczynając ich regularne nawożenie.

  * Podlewamy rośliny zimozielone w pojemnikach.

Oczko wodne

 * Jeżeli mamy w nim zimujące ryby, to musimy zabezpieczyć dopływ tlenu do wody , jeżeli jest lód, to pod nim musi być kilkucentymetrowa wolna przestrzeń- można delikatnie zrobić w lodzie otwór i wybrać czerpakiem lub wypompować część wody.

INFORMACJE DOTYCZĄCE NASION

Kończy się zima i najwyższy czas aby, bez zbędnych kolejek zakupić potrzebne nasiona. Chcąc cieszyć się dorodnymi i zdrowymi plonami musimy kupić odpowiednie nasiona.
Na torebkach z nasionami ważna jest nazwa rośliny (gatunek) i odmiana; są odmiany wczesne (te zbieramy zwykle do bezpośredniej konsumpcji), średnio wczesne, średnio późne i późne (te ostatnie rosną zwykle dłużej, ale nadają się bardziej do przechowywania i na przetwory). Bardzo ważny jest termin przydatności do wysiewu, bo choć nasiona potrafią w odpowiednich warunkach mieć bardzo długo zachowaną żywotność (siła i energia kiełkowania), to jednak przechowywane zbyt długo albo w złych warunkach stają się nieprzydatne do uprawy.

Stojąc przed wyborem nasion kierujemy się także ceną … i tutaj spotykamy się ze znaczącymi różnicami. Najdroższe są NOWOŚCI – (ochrona patentowa)- trzeba zapłacić za lata pracy ich hodowcy (często są to wielkie firmy nasiennicze) i czas rozmnażania . Kolejne lata uprawy, to :

SUPERELITA → ELITA → ORYGINAŁ → I odsiew → II odsiew , zrozumiałe jest więc to, że każdy niższy stopień jest tańszy.

Niektóre odmiany roślin, np. ogórki, pomidory mają bardzo różniące się ceny. Najtańsze są stare , sprawdzone odmiany ustalone, np. marchew Perfekcja czy Koral, ogórek Aladyn, czy pomidor Betalux – z roślin tych odmian można zbierać nasiona i będą rokrocznie powtarzać swoje cechy (jak nie będzie jakichś anomalii pogodowych).

 

Zdecydowanie droższe są tzw. odmiany heterozyjne F1 , np.: marchew Bolero F1, ogórek Polan F1, czy pomidor Słonka F1. Dlaczego są takie drogie ? Otóż , aby je wyprodukować, trzeba co roku powtarzać proces krzyżowania ze sobą dwóch konkretnych odmian danej rośliny ( u zwierząt rasy). Wykorzystuje się tutaj zjawisko heterozji, czyli wybujałości mieszańców I pokolenia. Jest to bardzo pracochłonne, gdyż np. u pomidorów-roślin matecznych- rosnących w szklarni, codziennie ręcznie usuwa się z rozkwitających kwiatów wszystkie pręciki . W tym też czasie w innej szklarni, gdzie rosną rośliny innej odmiany - ,,ojca,, zbiera się pyłek (np. pędzelkiem), przenosi do ,,matek,, i zapyla się każdy ,,wykastrowany,, wcześniej kwiatek. Rośliny wyrosłe z tak wyprodukowanych nasion cechują się zwiększoną żywotnością i i bujnością w porównaniu z formami rodzicielskimi; Heterozja występuje tylko w pierwszym pokoleniu mieszańców i nie może być utrwalana dziedzicznie, jasnym więc staje się bezsens zbierania nasion z takich roślin w celu wysiania ich w przyszłym roku. Plony mogą nas tylko rozczarować!


Wśród odmian heterozyjnych ogórków (F1 ) jest coraz więcej takich, które charakteryzują się znaczną przewagą kwiatów żeńskich (z nich powstają ogórki) nad męskimi. Są one bardzo plenne, ale wtedy, gdy zapylą je owady dlatego, gdy uprawiamy je np. pod włókniną, to w chwili rozpoczęcia kwitnienia , osłony musimy usunąć. Nie ma takiej potrzeby, gdy posiejemy nasiona odmian partenokarpicznych (dzieworodnych) np. PARTNER F1. Takie ogórki zawiążą wiele owoców bez zapylenia.

I jeszcze jedna uwaga- rośliny dające większe i lepsze plony, mają większe wymagania uprawowe. Wtedy plony są rewelacyjne! Jeżeli jednak nie możemy zapewnić im właściwej gleby, mikroklimatu i pielęgnacji (podlewanie, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami (niektóre mają w sobie taką odporność!), to może wystarczą nam tańsze, tez niezłe odmiany ustalone.

 OGRODY XXI

 



O FIRMIE