O FIRMIE
OFERTA
KONTAKT
GALERIA
AKTUALNOŚCI
PORADNIK OGRODNIKA
Styczeń
O FIRMIE
Styczeń

Styczeń 

Drzewa i krzewy

 W razie wystąpienia dużych opadów śniegu (a szczególnie mokrego i ciężkiego) należy go usunąć przez ostrożne otrząśnięcie lub zmiecenie przy użyciu miotły.

* Niezabezpieczone wcześniej formy kolumnowe i kuliste można jeszcze obwiązać sznurkiem, aby ochronić je przed wyłamywaniem gałęzi.

* Sprawdzamy zimowe zabezpieczenie roślin i dokonujemy niezbędnej naprawy okryć zniszczonych przez jesienno-zimowy wiatr czy zwierzęta.

* Szczególnej opieki wymagają delikatne drzewa i krzewy, jak: klony palmowe, różaneczniki (rododendrony), młode piwonie krzewiaste, hortensje, lawenda, wrzosy i wrzośce a także róże pienne. Jeżeli jeszcze nie są zabezpieczone, to może uda się je jeszcze uratować owijając je agrowłókniną zimową, tekturą falistą, matami słomianymi lub innymi przepuszczającymi powietrze materiałami (nie folią!);  rośliny niskie przykrywamy np. gałązkami iglastymi.

* Jeżeli zdarzą się dni bez okrywy śnieżnej z odwilżą to podlewamy krzewy liściaste zimozielone i iglaste zarówno w gruncie ale szczególnie te w pojemnikach.

 
Sad 

*  W styczniu jest ostatni sensowny termin bielenia pni i grubszych konarów drzew w sadzie.

* Zbieramy i niszczymy mumie (zasuszone ciemne owoce) znajdujące się na drzewach i krzewach owocowych oraz zgniłe leżące na ziemi aby nie stanowiły one źródła infekcji w czasie następnego okresu wegetacyjnego.

* Wycinamy pędy z objawami chorób kory lub drewna aż do zdrowych części a rany należy zabezpieczać odpowiednimi środkami np. maścią ogrodniczą.

* Przygotowujemy sprzęt do cięcia zimowego drzew i krzewów. Ciąć będziemy jednak dopiero, gdy minie obawa ostrych mrozów zaczynając od najodporniejszych odmian drzew ziarnkowych (jabłonie, grusze).

 

Rabaty bylinowe

W czasie bezśnieżnej pogody poprawiamy i uzupełniamy rozwiane wiatrem osłony.

* Przeglądamy przechowywane w piwnicy bulwy mieczyków, korzenie dalii i kłącza pacioreczników - usuwamy chore i zgniłe.

 

Warzywnik

* Sporządzamy plan siewu i sadzenia roślin pamiętając o właściwym zmianowaniu, np. rośliny kapustne mogą wrócić na to samo stanowisko dopiero po 4 latach.

 * Robimy przegląd nawozów i sprawdzamy termin ważności środków ochrony roślin a w razie potrzeby dokonujemy ich zakupu.

* Regularnie przeglądamy przechowywane w piwnicy warzywa   i  wszystkie zepsute wyrzucamy, aby nie zakażały zdrowych.

* Małe kompostowniki należy dodatkowo okryć aby zachodzące w nich procesy rozkładu prawidłowo i szybko przebiegały.

 

Balkony i tarasy

* Przechowywane w pomieszczeniach (najlepiej w temp. 8-12oC) przycięte pelargonie, fuksje, surfinie i inne  rośliny wieloletnie ozdobne z kwiatów podlewamy umiarkowanie i regularnie czyścimy je z usychających liści.

* Zagorzali ogrodnicy już teraz mogą przystąpić do pierwszych wysiewów roślin ozdobnych takich jak begonia bulwiasta czy stalekwitnąca.

 

Dom

* Podlewanie roślin doniczkowych regulujemy zależnie od temperatury w pomieszczeniach  i  ich nasłonecznienia.

* Pamiętajmy, że lepiej podlewać rzadziej ale obficie tak aby woda doszła do każdego miejsca w doniczce uważając aby nie stała na podstawkach.

* Systematycznie usuwamy kurz z liści,  rośliny wilgociolubne zraszamy i przygotowujemy się  do przesadzania roślin doniczkowych.

* Szczególnej pielęgnacji wymają teraz rośliny kwitnące zimą - cyklameny, azalie , kwitnące storczyki powinniśmy regularnie podlewać i nawozić.

* Kaktusom zapewniamy okres spoczynku, który jest niezbędny aby zakwitły wiosną.                                                                                                                                                                     



O FIRMIE