Drzewa i krzewy
-
Ostatni raz nawozimy je nawozami wieloskładnikowymi z dużą zawartością azotu (późniejsze nawożenie nawozami azotowymi zdecydowanie opóźnia drewnienie pędów, które w czasie mroźnej zimy często przemarzają.
-
Obecnie rośliny, które kupujemy rosną w pojemnikach tzn. specjalnych szkółkarskich donicach produkcyjnych. Dzięki temu rośliny możemy sadzić w ogrodzie na miejsca stałe przez cały sezon od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.
Okres lata jest jak najbardziej wskazany do sadzenia roślin w pojemnikach. Rośliny wyglądają wtedy najatrakcyjniej, są w najlepszej fazie wzrostu, w pełni wybarwione a często jeszcze kwitnące. Wyjęte delikatnie z pojemnika aby jak najmniej narusztć przerośniętą bryłę korzeniową (czasem należy rozciąć pojemnik aby zachować całą bryłę).
Ziemia gruntowa w czasie letnim jest dobrze nagrzana, roślinom zapewniamy solidne podlanie zaraz po posadzeniu i w razie upałów obficie co drugi dzień (oczywiście rano lub wieczorem). Takie rośliny przyjmują się błyskawicznie tzn. korzenie przerastaja do podłoża stałego i następuje obfite wytwarzanie najdrobniejszych korzeni tzw. włośników, co gwarantuje dobrą kondycję rośliny.
Wykonując nasadzenia teraz rośliny są dobrze przygotowane do zimy i jesteśmy jak to się mówi "o rok do przodu" - gdyż taka roślina od wiosny zachowuje się już jak 2-letnia.
-
Rośliny zimozielone możemy jeszcze w lipcu formować (przycinać). Przycinamy także żywopłoty iglaste i liściaste.
-
Glicyniom (wisteria), aby były mocniejsze i obficie kwitły w przyszłym roku, skracamy najbardziej wybujałe pędy (o 1/3 ) i usuwamy stare, nierozwinięte pąki.
-
Nie zapomnijmy o stałym odchwaszczaniu i ściółkowaniu wszystkich wolnych powierzchni.
Róże
-
W końcu czerwca lub na początku lipca trzeba ściąć wszystkie przekwitłe kwiatostany i zawiązujące się owoce - obcinamy je ostrym sekatorem nad 2-4 liściem poniżej kwiatu. Oczywiście zostawmy owoce u odmian o ozdobnych owocach!
-
Usuwamy wszystkie pojawiające się odrosty korzeniowe (poznamy je po bujnym wzroście, drobniejszych liściach i często innym odcieniu zieleni). Jeżeli się ich nie usunie, mogą zagłuszyć szlachetną część krzewu.
-
W końcu czerwca, nie później niż do połowy lipca nawozimy róże nawozem wieloskładnikowym.
-
Na piękny wzrost i kwitnienie róż wielki wpływ ma odpowiednie podlewanie. Róże nie lubią moczenia liści, więc podlewamy tylko ziemię wokół krzewów, a ze względu na głęboki system korzeniowy róże podlewamy jednorazowo dużą dawką wody. Podlewamy je co 7-10 dni a w upał częściej , bo co 2-3 dni. Czynność tę wykonujemy zawsze wcześnie rano lub późnym wieczorem. Spulchnienie ziemi ułatwi wsiąkanie wody, a ściółkowanie np. ściętą trawą zapobiegnie szybkiemu wysychaniu gleby i konkurencji chwastów.
Sad
-
Na początku miesiąca warto przerzedzić zawiązki późnych odmian jabłoni, żeby miały ładne duże owoce.
-
Gałęzie, które mają zbyt dużo owoców, trzeba podeprzeć, aby w czasie silnego wiatru nie wyłamały się pod ich nadmiernym ciężarem.
-
Po zbiorze czereśni i wiśni, przystępujemy do letniego cięcia drzew tych gatunków. Polega ono na prześwietleniu koron, usunięciu z nich pędów chorych, martwych, rosnących do środka korony i krzyżujące się.
-
W lipcu korygujemy koronę orzecha włoskiego, wycinając suche, a także zbyt rozbudowane konary.
-
Po zbiorze owoców wczesnych odmian malin należy wyciąć wszystkie pędy ubiegłoroczne, z których zebrano owoce. Wycinamy też u podstawy wszystkie pędy słabe i połamane a mocne tegoroczne pędy przywiązujemy do drutów.
-
U winorośli wycinamy część letnich pędów, które nie owocują, a pozostałe skracamy nad szóstym, ósmym liściem.
-
Po zbiorach truskawek usuwamy chwasty i rozłogi oraz ściółkę a liście ścinamy na 5 cm jeżeli są porażone chorobami. Liście trzeba dokładnie wygrabić i usunąć z plantacji. Po tych zabiegach zasilamy rośliny nawozami azotowymi.
Rabaty bylinowe
-
Pędy kwiatostanowe wczesnych bylin wycinamy. Dzięki temu niektóre powtórzą kwitnienie późnym latem i jesienią.
-
Zbyt rozrośnięte kępy bylin (zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, ułudka wiosenna, skalnice, goździki bylinowe, astry alpejskie, kosaćce, floksy szydlaste (płomyk), przymiotno ogrodowe) można jeszcze dzielić w celu odmłodzenia i przesadzić na nowe dobrze uprawione miejsce.
-
Nawozimy silnie rosnące dalie, pacioreczniki.
-
Palikujemy dalie a także ostróżki, zawilce japońskie, rudbekie i inne łamiące się po obfitych deszczach pod ciężarem kwiatów. Najlepiej zastosować 2-3 paliki na jedną roślinę.
-
Możemy jeszcze wysiewać nasiona wielu bylin, np. dzwonka karpackiego, łubinu trwałego, bodziszka, orlika, gęsiówki, żagwinu.
-
Czyścimy wykopane w czerwcu i podsuszone już cebule tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych bylin wiosennych. Układamy je w przewiewnych skrzynkach w cienistym miejscu w temperaturze około 20°C.
Kwiaty dwuletnie i jednoroczne
-
Możemy wysiać nasiona roślin dwuletnich: stokrotki, bratki, niezapominajki, naparstnice, malwy, goździki brodate, dzwonki ogrodowe.
-
Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany i przynajmniej raz w miesiącu nawozimy nasze rośliny roztworem mieszanki wieloskładnikowej, odchwaszczamy je i w czasie suszy obficie podlewamy. Dzięki tym zabiegom będą nam pięknie kwitły aż do późnej jesieni.
-
W suche przedpołudnia zaczynamy ścinać rośliny przeznaczone na suche bukiety (suchołuska, kocanka, suchlin, złociszek, wiechy i kłosy traw i zbóż). Suszymy je w miejscach zacienionych i przewiewnych.
Warzywnik
Trawniki
Balkony i tarasy
Dom
Oczko wodne
-
W letnie upalne dni uzupełniamy braki wody.
-
Latem dużym problemem może okazać się nadmierny rozwój glonów i z tego powodu wskazane jest regularne usuwanie zanieczyszczeń, filtrowanie i natlenianie wody oraz utrzymywanie optymalnej kwasowości (pH 6,5-7,5). Skuteczne może się okazać ułożenie na dnie zbiornika ażurowych worków z kwaśnym torfem a nawet zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych.
-
Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu filtrów instalacji wodnej zasilającej fontanny i kaskady.
Ochrona roślin
-
Gwałtowna inwazja chorób i szkodników róż może zniszczyć cały nasz trud, dlatego prowadzimy systematyczną obserwację roślin. Usuwamy wszystkie chore pędy, liście i porażone owoce. Stosujemy opryski na czarną plamistość róż i mączniaka prawdziwego róży i inne choroby grzybowe.
-
Niszczymy mszyce, które nie tylko wysysają soki ale też przenoszą inne choroby. Zwalczamy też inne pojawiające się szkodniki.
-
Letnie cięcie wiśni i czereśni ogranicza rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych.
-
Po skończonym owocowaniu z krzaków truskawek usuwamy wszystkie pozostawione i nadpsute owoce; także skoszenie i usunięcie liści zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób.
-
Aby ocenić nasilenie występowania owocówek (jabłkóweczki i śliwkóweczki) możemy zastosować pułapki feromonowe - przy większym nasileniu tych owadów trzeba będzie zastosować środek owadobójczy.
|