O FIRMIE
OFERTA
KONTAKT
GALERIA
AKTUALNOŚCI
PORADNIK OGRODNIKA
Czerwiec
O FIRMIE
Czerwiec

Czerwiec

 Drzewa i krzewy

 * Nadal możemy sadzić do gruntu drzewa, krzewy i pnącza produkowane w szkółkach w pojemnikach.

 * Podczas suszy jeżeli nie posiadamy nawadniania musimy pamiętać o podlewaniu wszystkich roślin (szczególnie wrażliwa na brak wody jest teraz hortensja).

 * Na początku czerwca nawozimy drzewa i krzewy drugą dawką nawozów wieloskładnikowych.

 * Regularnie podlewamy też i nawozimy rośliny rosnące w donicach i innych pojemnikach.

 * Usuwamy z krzewów np. lilaków (bzów), azalii i różaneczników przekwitające kwiatostany - zadbane w ten sposób rośliny jeszcze piękniej zakwitną w roku przyszłym.

 * Wszystkie przekwitające krzewy, które nadmiernie się rozrastają, przycinamy tak, aby ograniczyć ich ekspansję i pobudzić do obfitszego zawiązywania pąków kwiatowych na przyszły rok.

 * Czerwiec, to dobry czas na cięcie żywopłotów iglastych i innych zimozielonych - swobodnie możemy skracać o połowę młode przyrosty u bukszpanu, jałowców, żywotników (tui), cisów, modrzewi, choin; oprócz żywopłotów możemy formować z nich sekatorem lub nożycami różne modne ”cudeńka''.

 
Sad

 * Ściółkujemy białą włókniną lub pociętą słomą uprawy truskawek co przyspieszy dojrzewanie owoców i sprawi że nie będą one zabrudzone ziemią.

 * Najpóźniej 2 tygodnie po zbiorze dobrze jest wyciąć (skosić) wszystkie stare liście truskawek i usunąć je z plantacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych (szczególnie białej plamistości liści ale także szarej pleśni).

 * Jabłonie i śliwy same regulują  ilość owoców na drzewie i same zrzucają ich część dodatkowo, aby co roku cieszyć się dorodnymi owocami jabłoni, grusz, brzoskwiń i śliw, powinniśmy przy końcu miesiąca po naturalnym tzw. opadzie świętojańskim usunąć ręcznie nadmiar ,,małych owocków''. Jeden dorodny zawiązek potrzebuje do swojego wyżywienia ok.20 zdrowych liści (ok.20cm pędu - długość naszej dłoni). Zabieg ten można kontynuować do połowy lipca, ale im wcześniej go wykonamy, tym więcej zawiąże się pąków owocowych na przyszły rok.

 * Teraz też (ostatni raz w tym roku) nawozimy nasze rośliny- stosujemy raczej nawozy wieloskładnikowe, ściśle przestrzegając dawki zalecanej przez producenta, rozsypując nawóz równomiernie w pewnej odległości od pnia drzewa lub nasady krzewów.

 * Pamiętajmy też w czasie suszy o podlewaniu szczególnie młodych drzewek owocowych i płytko korzeniących się krzewów jagodowych.

 * Co tydzień kosimy trawnik pod drzewami, a skoszoną trawę pozostawiamy w obrębie korony drzew - rozkładające się rośliny utrzymują wilgoć w podłożu , tworzą próchnicę i wzbogacają glebę w azot.

 * Czerwiec, to pora cieszenia się pierwszymi owocami -pamiętajmy, że są one delikatne i łatwo je uszkodzić; równocześnie usuwajmy na bieżąco wszystkie chore i gnijące owoce, aby nie zakażać tych zdrowych.

 
Rabaty bylinowe

* Rośliny znajdują się w pełni wegetacji  więc je regularnie odchwaszczamy, nawozimy i , w razie potrzeby nawadniamy.

 * Usuwamy też przekwitające kwiatostany, dzięki czemu doczekamy się nowych, pięknych kwiatów.

 * Teraz można przystąpić do dzielenia kęp bylin, które kwitły wiosną (pierwiosnki, smagliczkę, żagwin, płomyk szydlasty).

 * Jak liście zaczynają żółknąć, załamują się i zasychają wykopujemy corocznie cebule tulipanów , a co 3-4 lata także innych, zbyt zagęszczonych roślin cebulowych.

 * Wykopane cebule tulipanów dosuszamy ok.2 tygodnie w ciepłym, przewiewnym miejscu, a po oczyszczeniu i posortowaniu, przechowujemy w temp. 17-20 0 C do września-października.

 * Na rozsadniku lub w pojemnikach wysiewamy nasiona roślin dwuletnich oraz bylin (bratek, niezapominajka, łubin, malwa, stokrotka, dzwonki, dziewanna, goździki brodate, miesiącznica).

 * Zagospodarowujemy puste miejsca po wykopanych, a także tych wchodzących w stan spoczynku roślinach kwiatowych (cebulowe, serduszka, omiegi, zawilce) obsiewając je roślinami rocznymi ( nasturcją, portulaką, ubiorkiem, maczkiem kalifornijskim), lub sadząc rozsadę astrów , szałwii, stroiczki (lobelia), wyżlinu (lwie paszcze)itp.

 
Warzywnik

 * W czerwcu kończy się zbiór wczesnych odmian warzyw wysianych jako przedplon (sałata, rzodkiewka, szpinak, kalafiory, kapusta wczesna, cebula z dymki) - ich miejsce zajmą warzywa przeznaczone na zbiór jesienny (buraki ćwikłowe, marchew , pietruszka)i warzywa ciepłolubne tj. pomidory, papryka oraz ogórki i inne dyniowate(cukinie, kabaczki, patisony, dynie).

 * Wciąż sadzimy czosnek oraz rozsadę pora, selera korzeniowego, kapusty włoskiej i kalafiorów,  a na rozsadniku wysiewamy jarmuż, kalafiory i kalarepę późną, brokuły włoskie, sałatę masłową i kruchą a także endywię.

 * Pamiętamy o usuwaniu chwastów, nawożeniu , przerywaniu zbyt zagęszczonych roślin i (w czasie po posadzeniu rozsady lub siewie nasion, a zawsze w czasie suszy) podlewaniu.

 * Doglądamy pomidory- usuwamy nadmiar bocznych pędów przez delikatne wyłamywanie ich, a w miarę wzrostu roślin przywiązujemy je do palików; chronimy je przed zarazą ziemniaczaną i innymi chorobami.

 

 Trawniki

 * Kontynuujemy regularne koszenie, nawadnianie i usuwanie chwastów mechanicznie lub chemicznie za pomocą herbicydów takich jak: Starane, Mniszek czy Chwastox.

 

 Balkony i tarasy

* Jeszcze możemy zakładać nowe kompozycje roślin balkonowych i tarasowych pamiętając aby doniczki odprowadzały nadmiar wody przez drenaż i otwory w dnie.

 * Zawsze pamiętajmy o systematycznym podlewaniu naszych balkonowych piękności. Należy podlewać je codziennie, a w upalne dni nawet dwa ,trzy razy w ciągu dnia.

 * Regularnie rośliny balkonowe i tarasowe zasilamy nawozami zawsze w stężeniu zalecanym przez producenta nawozu i podlewamy obficie, aby całe podłoże nasiąknęło wodą.

 * Uwaga! Pelargonie, zwłaszcza te o pełnych kwiatach cierpią przy nadmiarze wody i dlatego podlewamy je raczej umiarkowanie.

 * O tej porze roku rośliny balkonowe szybko rosną i bardzo wskazane jest co 2-3 tygodnie lekkie przycięcie pędów; dzięki temu przez zagęszczenie uzyskamy piękniejszy pokrój rośliny i jej bujniejsze kwitnienie -wystarczy uszczknąć ostatnie 2-4 listki.

 

Dom

 * Rośliny podlewamy regularnie i nawozimy, zwykle co 10 dni, roztworem nawozów wieloskładnikowych.

 * Po kilkudniowym hartowaniu (intensywne słońce może poparzyć liście!) wystawiamy na zewnątrz oleandry, mirty, agawy, palmy, daturę, aukubę, granatowce i kaktusy.

  

Ochrona roślin

 * Opady deszczu i duża wilgotność powietrza sprzyja rozprzestrzenianiu się szarej pleśni (szczególnie na różach, pelargoniach, fasoli ozdobnej ,aksamitkach, goździkach, daliach, begoniach, malwach, niecierpkach, złocieniach ,truskawkach i malinach) , oraz mączniaka rzekomego (głównie na petuniach, bratkach, różach) -choroby te zwalczamy usuwając porażone części roślin i w czasie wilgotnej pogody opryskując odpowiednimi środkami chemicznymi (informacja w sklepie!) - w czasie suszy nie musimy stosować  oprysków , tylko w czasie podlewania staramy się nie moczyć liści i kwiatów.

 * Zaraza ziemniaka na pomidorach, to następna  groźna choroba, której sprzyjają częste, obfite opady i związana z tym wysoka wilgotność powietrza  oraz długotrwałe zwilżenie liści -zapobiegać tej chorobie i zwalczać ją można tylko przy użyciu odpowiednich środków chemicznych, pamiętając , aby do kolejnego oprysku (co 10-14 dni) zastosować inny preparat.

 * Mączniak prawdziwy  (biały mączysty nalot na roślinie, który w miarę starzenia zmienia kolor na brudnoszary , a chore części zasychają ) opanowujący prawie wszystkie rośliny , a szczególnie silnie jabłonie, agrest , róże, berberysy, ostrokrzewy, tawuły, floksy i ostróżki; chorobie sprzyja duża różnica temperatur między dniem a nocą, dlatego silniej są porażane rośliny rosnące w pełnym słońcu; porażone części rośliny dobrze jest odciąć i usunąć, aby ograniczyć źródło infekcji; w czasie sprzyjającym rozwojowi choroby co 10-14 dni stosujemy oprysk odpowiednim środkiem chemicznym.

 * Mszyce - wysysają one soki z młodych pędów liściowych i kwiatowych, które marszczą się i zwijają, a pędy zginają; przenoszą one także wiele chorób; atakują wszystkie gatunki roślin i występują przez cały okres wegetacji - jeżeli rośliny są zaatakowane tylko przez mszyce, to proponujemy zastosowanie środka wybiórczo niszczącego same mszyce- ochronimy wtedy np. pożyteczne biedronki i ich larwy(całkowicie niepodobne do rodziców).

 * Radzimy na bieżąco zbierać i niszczyć opadające z drzew , szczególnie jabłoni i śliw, ich nierozwinięte owoce, ponieważ mogą się w nich znajdować larwy szkodliwych owadów.

 * Podobnie, aby w przyszłym roku ograniczyć ilość ,,robaczywych'' czereśni radzimy jak najszybciej zebrać dojrzałe owoce , a pod koniec czerwca rozłożyć pod drzewami włókninę , tak aby spadające z owoców larwy nasionnicy trześniówki nie mogły ,,schronić się''  w glebie.

 
Oczko wodne

 * Czyścimy je, usuwamy glony i nadmiernie rozrastające się liście roślin pływających w celu zwiększenia ilości światła docierającego do głębszych partii zbiornika wodnego.

 * Pamiętajmy o uzupełnianiu poziomu wody szczególnie w czasie upałów.

 * Po długiej zimie i mokrej wiośnie woda ogrzewa się wolno  a rośliny wodne , wprawdzie niezbyt wrażliwe na zimno, dobrze rosną  dopiero w temperaturze ponad 120 C. Mamy więc dobry czas na sadzenie wymarzonych gatunków i odmian. Sadzenie ułatwiają specjalne kosze z plastiku lub materiałów naturalnych. Przy zatapianiu ziemia nie wypłynie z kosza, jeżeli przykryjemy ją małymi, czystymi kamieniami; kosze zanurzamy


 

 



O FIRMIE