O FIRMIE
OFERTA
KONTAKT
GALERIA
AKTUALNOŚCI
PORADNIK OGRODNIKA
Kwiecień
O FIRMIE
Kwiecień
  KWIECIEŃ

* Właśnie teraz jest najodpowiedniejszy termin, aby posadzić drzewa i krzewy liściaste a także  róże z gruntu czyli z tzw. gołymi korzeniami (bez pojemnika z podłożem) oraz rośliny iglaste z odpowiednio zabezpieczoną bryłą korzeniową.  Warunkiem dobrego zakorzeniania i dalszego wzrostu tych roślin jest:

-    zabezpieczenie korzeni lub bryły korzeniowej przed wyschnięciem oraz w przypadku roślin liściastych skrócenie części pędów o1/3 ich długości, 

-    pamiętajmy o dokładnym i obfitym podlaniu roślin tuż po sadzeniu tak aby ziemia dokładnie zamuliła korzenie,

 * Rozgarniamy kopczyki roślin posadzonych jesienią i tak, jak w przypadku roślin posadzonych wiosną, przycinamy ich korony.

* Starsze drzewa i krzewy nawozimy obornikiem lub kompostem albo pierwszą dawką nawozów azotowych

* Ostateczny termin przycięcia winorośli gdyż później nastąpi niekorzystny silny wyciek soków tzw. ,,płacz rośliny''.

* Z truskawek wygrabiamy stare liście i płytko przekopujemy glebę wokół nich i usuwamy nadmiar wyrastających rozłogów.

* Sadzimy młode truskawki i poziomki.

 

Krzewy ozdobne

* Całkowicie zdejmujemy zimowe okrycie z roślin najdłużej pozostawiamy na gatunkach wrażliwych na spadki temperatury ((hortensje ogrodowe, budleje i niektóre odmiany różaneczników).

* W kwietniu jest ostatni termin przycinania roślin iglastych i innych zimozielonych.

* Sadzimy i nawozimy róże.

* Jeżeli nie przycieliśmy jeszcze krzewów róż to po rozgarnięciu kopczyków ostrym sekatorem suwamy pędy słabe i obumarłe. Różom wielokwiatowym i wielkokwiatowym pozostawiamy tylko pędy z kilkoma oczkami u nasady (ostatnie oczko na pędzie powinno być zawsze skierowane na zewnątrz korony). U róż pnących i parkowych usuwamy tylko pędy chore, uszkodzone oraz zbytnio zagęszczające krzew.

* Pod koniec miesiąca przycinamy krzewy, które kwitły przed rozwinięciem liści: wierzby forsycje, migdałki i derenie.

 

 Na rabatach bylinowych

* Teraz dzielimy i przesadzamy byliny kwitnące latem: gęsiówkę, zawciąg nadmorski, rojniki, rozchodniki, funkie, floksy, nawłocie.

* Na rozsadniku lub w inspekcie wysiewamy nasiona bylin na rozsadę: łubin, łyszczec, mak oraz inne gatunki źle znoszące przesadzanie wysiewamy od razu na miejsca stałe.

* Powtórnie nawozimy nawozem wieloskładnikowym rośliny cebulowe spulchniając wokół nich glebę i jednocześnie mieszając nawóz zwierzchnią jej warstwą.

 

Kwiaty dwuletnie i jednoroczne

* Wysiewamy do gruntu nasiona maciejki, nagietków, maczków kalifornijskich, klarkii, groszku pachnącego, czarnuszki, godecji czy smagliczki.

* Możemy „rozweselić” ogród sadząc w wolnych miejscach gotowe sadzonki roślin wiosennych: fiołków, bratków, stokrotek, niezapominajek i pierwiosnków.

 

Warzywnik

* Wysiewamy do gruntu nasiona większości gatunków warzyw: sałatę, rzodkiewkę, koper, pietruszkę, marchew, groch ( fasolę jeszcze nie!), cebulę, szpinak, część buraków ćwikłowych.

* Sadzimy czosnek, cebulę z dymki, szalotkę, sadzonki korzeniowe chrzanu.

* Możemy dzielić kępy szczypiorku, cebuli siedmiolatki i rabarbaru.

* Pod koniec miesiąca możemy założyć rozsadnik na nim będziemy uprawiać rozsadę warzyw kapustnych, a także sałaty i rośliny kwiatowe jak: cynie, lwie paszcze ,astry.

* Pod koniec miesiąca wysadzamy zahartowaną rozsadę warzyw, którą wyprodukowaliśmy w inspekcie lub pod folią (por, seler, sałatę i rośliny kapustne).

 

Trawniki

* Na początku kwietnia bardzo starannie wygrabiamy murawę z zaschniętych resztek, przeprowadzamy wertykulację i areację. 

* Jeżeli mróz podniósł murawę należy wykonać wałowanie trawnika ciężkim walcem.

* W miejscach pozbawionych darni, spulchniamy glebę i obsiewamy odpowiednią mieszanką nasion traw.

* Pierwsze koszenie po zimie wykonuje się dość wysoko.

* Najlepszym terminem na pierwsze nawożenie trawnika jest czas po jego wygrabieniu oraz pierwszym koszeniu.

 

Dom  

* Rośliny  doniczkowe ciągle jeszcze można przesadzać.

* Rośliny obficie podlewamy (tym więcej im cieplejsze i bardziej nasłonecznione jest ich miejsce)  i regularnie nawozimy.

* Liście osłabionych ,, wybiegniętych” i bladych roślin możemy opryskać słabym roztworem nawozu wówczas rośliny szybciej się zregenerują.

 

Balkon i taras

* Regularnie podlewamy i nawozimy nawozem wieloskładnikowym krzewy i byliny rosnące w pojemnikach.

* Wskazana jest wymiana wierzchniej warstwy ziemi na świeżą – możemy ją wymieszać z nawozem wolnodziałającym typu Osmocote.

* Skrzynki i inne pojemniki możemy już obsadzać bratkami, stokrotkami, pierwiosnkami, niezapominajkami  i roślinami cebulowymi z pojemników.

* Hartujemy rozsadę kwiatów przygotowaną w pomieszczeniach, wynosząc rośliny codziennie na kilka godzin na zewnątrz.

 

Ochrona roślin

* Czasami na wiosnę ,w czasie kwitnienia migdałowca,  zamierają jego pędy wraz z kwiatami, a na gałązkach pozostają tylko zasychające liście – jest to wynik zakażenia grzybem brunatnej zgnilizny (Monilinia) - takie chore części rośliny trzeba jak najszybciej wyciąć , a ranę posmarować maścią ogrodniczą; w czasie kwitnienia można zastosować odpowiednie preparaty grzybobójcze.

* Jeżeli na agreście (czasami też porzeczce czarnej) pojawi się początkowo delikatny nalot, który następnie ciemnieje i gęstnieje, a na jego  powierzchni pojawiają się czarne punkty eskazuje to na chorobę amerykańskiego mączniaka agrestu wówczas ochrona polega na wycinaniu wszystkich  takich pędów i usunięciu ich z ogrodu a krzewy należy opryskać preparatem grzybobójczym.

* W cebulach narcyzów często żerują  larwy owadów (pobzyga cebularza albo udnicy cebulkówki). Liście zaatakowanych roślin żółkną lub  nie wyrastają wcale a cebule gniją -zapobiegamy tej chorobie przez zaprawianie cebul lub od połowy maja chore rośliny podlewa się odpowiednimi preparatami  owadobójczymi.

* Brązowienie i zasychanie brzegów blaszki liściowej winorośli to przyczyną jest najczęściej brak potasu - zapobieganie niedoborom tego składnika polega na wiosennym nawożeniu nawozami, w których składzie jest około 20% potasu.

Oczko wodne

* Sadzimy nowe rośliny w oczku wodnym, a jeśli stare są zbyt rozrośnięte, dzielimy je.

* Gdy temperatura wody w oczku osiągnie 10 oC, zaczynamy dokarmić ryby zaczynając od niewielkich dawek.

* Możemy też wpuścić do wody świeży narybek.

 



O FIRMIE